TÜHİD'in Kurucularından Cüneyt Koryürek'i vefatının onuncu yılında sevgi ve rahmetle anıyoruz

19 Ocak 2018 , Cuma

TÜHİD'in Kurucularından Cüneyt Koryürek'i vefatının onuncu yılında sevgi ve rahmetle anıyoruz

TÜHİD'in Kurucularından, İletişim Danışmanı ve Gazeteci Cüneyt Koryürek'i vefatının onuncu yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun...

Cüneyt Koryürek kimdir?

Cüneyt Koryürek 1931’de Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara Koleji’nde, üniversiteyi Kaliforniya’da tamamladı. Askerliğini Genelkurmay Başkanlığı’nda yedek subay olarak yaptı, burada General Cevdet Sunay’ın tercümanı olarak çalıştı.

Çalışma hayatına serbest muhabir ve basın danışmanı olarak başlayan Cüneyt Koryürek, Ankara’da Daily News’da yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1962’de sahibi ve yöneticisi olduğu Delta Ajansı Ankara’da kurdu.

Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın basın müşavirliğini de yapan Koryürek, Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Avrasya Kıtalararası Maratonu’nun yarış ve organizasyon direktörlüğünü yapan tecrübeli gazeteci yedi olimpiyatta gazeteci olarak çalıştı.

Olimpiyat oyunlarını TRT’de yorumlayan Koryürek, bu konuda yayınlanan iki kitabına ek olarak İstanbul Olimpiyat Hazırlama ve Düzenleme Kurulu için de bir kitap yazdı. Ayrıca ‘Lider ve Liderlik’ ve ‘Harf İnkılabı’ adlı kitapları bulunan Koryürek’in Türkiye’de çalıştığı bazı atletler, Türkiye ve Balkan rekoru kırdı.

Koryürek’in, Amerikan Atletizm Yazarları Derneği, Uluslararası Olimpiyat Tarihçiler Birliği ve Atletizm İstatistikçileri Birliği üyeliği bulunuyordu. Çeşitli yıllarda Atletizm Federasyonu’nda, genel sekreter, asbaşkan ve başkan olarak görev yapan Cüneyt Koryürek, son olarak NTV’de yayınlanan Atletizm Aktüel programında yorumcu olarak görev yapıyordu.

Cüneyt Koryürek ayrıca, Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Sabah gazetelerinde atletizm, olimpiyat ve genel konular üzerinde yazılar yazdı.

Etiketler: cüneyt koryürek tühid kurucu halkla ilişkiler gazeteci