TOBB “Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansı" gerçekleştirildi.

17 Aralık 2012 , Pazartesi

TOBB “Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansı" gerçekleştirildi. TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi “Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansı, Bolu Gazelle Resort Otel'de gerçekleştirildi.
 
Konferansa, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İlhan Parseker ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Harun Karacan katıldı.
 
Konferansta konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, arama konferansı ile ilk defa 2002 yılında tanıştığını, o zaman kadar bu konferans ne iş yapar diye düşündüğünü söyledi.
 
2002 yılında yaptıkları TOBB arama konferansı ile yeni bir vizyon ve misyon üstlendiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ ve TEPAV’ın kurulmasının, odaların hizmet kalitesinin artırılmasının, uluslararası kurumlarda etkin pozisyon alınmasının, Kredi Garanti Fonu’nun aktif hale getirilmesinin, VOB, KGK ve GGK’nın kurulmasının, sanayi veritabanının kullanışlı hale gelmesi ve gümrük kapılarının modernizasyonunun bu arama konferansında çıktığını anlattı.
 
2009 yılına kadar tüm bu kararların hayata geçirildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında yeni bir vizyon çizilmesi ve yeni bir misyon koymak için 2010 yılında bir arama konferansı daha yaptıklarını söyledi.
 
Hisarcıklıoğlu, UMEM Beceri’10 projesi ve anayasa çalışmalarının da burada ortaya çıktığını vurguladı.
 
Mesleği olmayan kişinin meslek edinmesi kapsamında, sektörel elemana ihtiyaç duyulması halinde, o iş koluna eleman eğittiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, hükümet ve özel sektörün işbirliği içinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 
Hisarcıklıoğlu, 3 ay boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın meslek okullarında eğitim verdiğini vurgulayarak, ''Bu süre boyunca günlük 20 lira cep harçlığı. Eğitimin ardından 3 ay da tezgahta eğiteceksin deniliyor. 3 ay da işletmemde çalıştırıyorum. Bana maliyeti yok. Günlük 25 lira cep harçlığı bir de sigorta. Toplam 6 ayın sonunda sertifika alabileceğine dair görüş bildirilmesinin ardından işe başlatılıyor. Bu kişiyi çalışan olarak aldığınızda, 4,5 yıla kadar istihdam üzerindeki vergi yükü yüzde 18 indiriyor. Bu herkesin kazandığı bir proje'' şeklinde konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu, konferanslardan çıkan fikirleri herkesin benimseyerek yol haritasının ortaya çıktığını ifade ederek, ''Gelecekte ne olmak istiyorsanız, gelecekte misyon olarak ne yapmanız gerektiği araştırılıyor. Fakat üzüldüğüm bir konu var, medya patronlarının da burada olmasını isterdik'' dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Arınç
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, yayıncıların zarar görmemesi konusunda iyi niyetli olduklarını belirterek, ezici bir rekabetin yaşandığı sektörde, mevcut kanalların hepsinin Türkiye için bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
Arınç, TRT'nin 15 kanala sahip olarak kamu yayıncılığı yaptığını ifade ederek, özel kanalların hepsinin frekans sahibi olması konusunda aynı zamanda gruplara tahsis edilecek sayılar dikkate alındığında eksiklik yaşanmayacağını ümit ettiğini kaydetti.
 
Gelecek yıl mart ayına kadar, kanunun ön gördüğü 2 yıl içinde ihalelerin yapılacağını dile getiren Arınç, yerel ve bölgesel televizyonlar içinde hazırlandıkları yeteri kadar kanal olacağını ve bunların da ihalelerinin yapılmış olacağını bildirdi.
 
Arınç, 1994'te yasa çıkarılırken ne amaçlandıysa 20 yıl sonra kendilerinin bunu yapma konusunda muvaffakıyet kazanacaklarını düşündüğünü belirterek, Basın İlan Kurumu'nun bir kanun teklifinin meclise verildiğini dile getirdi.
 
Basın İlan Kurumu'nun yapılanmaya gittiğini ifade eden Arınç, ''Bu süreci mecliste takip edeceğiz. İnternet medyasıyla ilgili RTÜK Kanunu çıkardıktan sonra hedefimizin bu olduğunu söylemiştim. Bu söylememin üzerinden neredeyse 1,5 yıl geçti. 1,5 yıl paydaşlarla konuyu tartıştık. Hatta kendi internet sitemize koyduk. Tartışılmasını da istedik. Ama Türkiye'de şöyle bir durum var, bir kısım insanlar ilgisiz davranıyorlar. Tam iş konuşulacak noktaya geliyor düğmeye basacağız. Bir feryad-ı figan. 'Aman böyle olmasın'. Kardeşim 1 yıldır neredeydin sen. Biz ilan ettik, bir zahmet okusaydınız da bu şikayetlerinizi bize o zaman bildirseydiniz, biz bunu hemen çıkartacaktık.''
 
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Etiketler: TOBB Rifat Hisarcıklıoğlu Bülent Arınç Hayati Yazıcı İlhan Parseker Harun Karacan