Salim Kadıbeşegil'den Patronlar, "CEO'lar ve Üst Düzey Yöneticiler İçin Kurumsal Dersler"

14 Haziran 2019 , Cuma

Salim Kadıbeşegil'den Patronlar, "CEO'lar ve Üst Düzey Yöneticiler İçin Kurumsal Dersler"

İletişim Duayeni, RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi Kurucusu  Salim Kadıbeşegil'in "Patronlar, CEO'lar ve Üst Düzey Yöneticiler İçin Kurumsal Dersler" adlı yeni kitabı yayımlandı.

 

Salim Kadıbeşegil kitabın girişine şöyle başlıyor;

"İnsan ömrü göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. İçeriden - dışardan bir kazaya uğramazsak, ortalama 75 yıllık bir zaman diliminde "yaşam" dediğimiz olgu şekilleniyor, sonumuza ilişkin ipuçları veren "birikimler haritası" olarak önümüze geliyor. 30'lu yaşlara kadar öğreniyoruz, 50'lerimize kadar öğrendiklerimizi kullanıp, "hedef" dediğimiz yerlere ulaşabilmek için çabalıyoruz, öğrenmeye de devam ediyoruz. Ve 50'lerden sonra ise "vitesi nasıl küçültürüz, nasıl sağlıklı kalırız, yaşamı nasıl uzatabiliriz" kurgusu - çabasıyla geçiyor.

Nasıl bir yaşamı geride bırakacağımız, doğal olarak "karakterimizle" ilgili. Ailenin içinde başlayan, okul, sokak ve mahalle ortamında vücut bulan, arkadaşlıklarla kimliğe bürünen "karakterimiz", yaşamın bütününde iyi - kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin ikilemlerinde görüş ve düşüncelerimizi şekillendiriyor, bir nevi omurgamız oluyor.

Tabii ki ortalama 75 yıla yayılmış senaryonun akışında özel hayatın önemli bir rolü var. "Evlenebilecek miyiz? Kiminle-kaç defa evleneceğiz? Kaç çocuğumuz olacak?" sorularıyla başlayan "özel alanımız", beraberinde çocukların geleceklerine dair kaygılara dönüşüyor ve "her şeyi tetikleyen", tüm kararlarımızın odak noktasına yerleşen temel dürtülerimizin önemli kaynağını oluşturuyor. Öte yandan hayatı sürdürmemiz için gerekli olan parayı kazanmamızı sağlayacak eğitime, birikim ve deneyime sahip olma zorunluluğu da bu yolculuğun ana besin kaynağı yani mutlak  gereksinimi. Ama içi nasıl doldurulacak?"

Etiketler: Salim Kadıbeşegil Kurumsal Dersler