Kurucumuz Cüneyt Koryürek'i Kaybettik

19 Ocak 2008 , Cumartesi

Kurucumuz Cüneyt Koryürek'i Kaybettik Cüneyt Koryürek trafik terörüne yenildi

Cüneyt Koryürek, geçtiğimiz Nisan ayında TÜHİD'in 35.kuruluş yıldönümü törenine katılmış ve birlikte TÜHİD'i kurdukları Prof.Dr.Alaeddin Asna ve Ender Gürol ile birlikte sohbet etmişti.

İletişim mesleğinin gelişmesinde, yapıcı adımlarıyla çok önemli katkıları olan kurucumuzu rahmetle anıyoruz ve camiamıza başsağlığı diliyoruz.


TÜHİD'in kurucusu, gazeteci Cüneyt Koryürek, bugün İstanbul Şişli’de trafik kazası geçirdi. Harbiye’de yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan gazeteci Cüneyt Koryürek’e bir otomobil çarptı. Ambülansla Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Koryürek’in kafatası ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar meydana geldi.

Ağır yaralı olarak Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Koryürek, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Ancak, Koryürek, yaşamını yitirdi. Otomobil sürücüsü gözaltına alındı, kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

Cüneyt Koryürek kimdir?

Cüneyt Koryürek 1931’de Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara Koleji’nde, üniversiteyi Kaliforniya’da tamamladı. Askerliğini Genelkurmay Başkanlığı’nda yedek subay olarak yaptı, burada General Cevdet Sunay’ın tercümanı olarak çalıştı.

Çalışma hayatına serbest muhabir ve basın danışmanı olarak başlayan Cüneyt Koryürek, Ankara’da Daily News’da yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1962’de sahibi ve yöneticisi olduğu Delta Ajansı Ankara’da kurdu.

Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın basın müşavirliğini de yapan Koryürek, Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Avrasya Kıtalararası Maratonu’nun yarış ve organizasyon direktörlüğünü yapan tecrübeli gazeteci yedi olimpiyatta gazeteci olarak çalıştı.

Olimpiyat oyunlarını TRT’de yorumlayan Koryürek, bu konuda yayınlanan iki kitabına ek olarak İstanbul Olimpiyat Hazırlama ve Düzenleme Kurulu için de bir kitap yazdı. Ayrıca ‘Lider ve Liderlik’ ve ‘Harf İnkılabı’ adlı kitapları bulunan Koryürek’in Türkiye’de çalıştığı bazı atletler, Türkiye ve Balkan rekoru kırdı.

Koryürek’in, Amerikan Atletizm Yazarları Derneği, Uluslararası Olimpiyat Tarihçiler Birliği ve Atletizm İstatistikçileri Birliği üyeliği bulunuyordu. Çeşitli yıllarda Atletizm Federasyonu’nda, genel sekreter, asbaşkan ve başkan olarak görev yapan Cüneyt Koryürek, son olarak NTV’de yayınlanan Atletizm Aktüel programında yorumcu olarak görev yapıyordu.

Cüneyt Koryürek ayrıca, Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Sabah gazetelerinde atletizm, olimpiyat ve genel konular üzerinde yazılar yazdı.


Etiketler: cüneyt koryürek