IPRA Başkanlığı'na üçüncü kez bir Türk getirildi!

30 Ekim 2012 , Salı

IPRA Başkanlığı'na üçüncü kez bir Türk getirildi! Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA-International Public Relations Association) 2014 yılı Dünya Başkanı’nı seçti.
 
STAGE İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Dr. Zehra Güngör halkla ilişkiler meslek kuruluşu IPRA’nın 2014 Dünya Başkanlığı’na getirildi.
 
2008 yılından bu yana Türkiye’yi temsilen IPRA’da Yönetim Kurulu üyesi ve iki dönem Altın Küre Ödülleri (GWA) Jüri Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Dr. Zehra Güngör, IPRA Dünya Başkanlığı koltuğuna Ocak 2014'te oturacak.  
 
Güngör 2013 yılında Başkan Yardımcısı (Seçilmiş Başkan) olarak 15 üyesi olan IPRA Yönetim Kurulu’nda çalışmalarını 2013 Dünya Başkanı Christophe Ginisty (Fransa) başkanlığında sürdürecek.  
 
60 yıllık geçmişi olan IPRA,  dünya başkanlığı koltuğunu Dr. Zehra Güngör’le birlikte üçüncü kez bir Türk’e emanet etmiş olacak. Bilindiği gibi daha önce Betûl Mardin (1995) ve Ceyda Aydede (2003)  IPRA başkanlığı görevinde bulunmuşlardı.
 
Zehra Güngör Kimdir?
İzmir Bornova Anadolu Lisesi (BAL) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünde "Halkla İlişkiler'de Toplam Kalite Yönetimi" konulu yüksek lisansını yaptı. Aynı üniversitede  "Diplomaside İletişim Yönetiminin Uygulanması" konulu doktora tezini tamamlayarak iletişim doktoru ünvanını aldı.
 
Gazeteciliğe 1982'de başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 1996'da en iyi röportaj ödülünü, 1998'de en iyi seri röportaj ödülünü, 1999'da röportaj dalında yılın gazetecisi ödülünü aldı. 1999 yılında STAGE İletişim Danışmanlığı’nı, 2008’de de Dokuz Organizasyon’u kurdu.
Dr. Zehra Güngör, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği TÜHİD (Üye), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (Üye), Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA (Yönetim Kurulu Üyesi), İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği İDA (Üye), Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER (Kurucu Üye ve Yönetim Kurulu Eski Üyesi), Propeller Club (Üye), Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı AKSV (Kurucu Üye), BAL Eğitim Vakfı (Mütevelli Heyeti Üyesi)’dir.
Yeditepe ve Okan Üniversiteleri’nde halkla ilişkiler ve iletişim dersleri de veren Dr. Zehra Güngör, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Yunanca biliyor.  Güngör evli ve Melisa’nın annesi.
 
Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği, IPRA Hakkında
1955 yılında kurulan Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (International Public Relations Association-IPRA), 80’den fazla ülkede bulunan yaklaşık bin kadar üyesiyle dünya halkla ilişkiler sektörünün en önemli uluslararası derneği. IPRA, son dönemde Chicago, İstanbul, Pekin ve Lima’da düzenlenen Dünya Halkla İlişkiler Kongreleri ile etik kurallar açısından halkla ilişkiler sektörünün dünya üzerinde önemli bir yol göstericisi oldu. IPRA, Birleşmiş Milletler, UNESCO ve OECD gibi uluslararası kuruluşlar tarafından tanınarak bu örgütlerle yakın ilişkisini sürdürmektedir. www.ipra.org

Etiketler: IPRA Zehra Güngör