İletişimciler sordu: Medya ile İletişebiliyor muyuz?

19 Haziran 2008 , Perşembe

İletişimciler sordu: Medya ile İletişebiliyor muyuz?

  • Cevabı mı? Uzakdoğuluların ünlü deyişiyle söyleyelim, “Hem evet, hem hayır” ya da “Ne evet, ne hayır”...
  • “Hayır”ları evet yapabilmek amacıyla TÜHİD, TGC ve EGD bir çalışma komisyonu kurdu. Böylece, gazeteciler ve halkla ilişkiler uzmanları, şikayetlerini ortak bir çalışma ile çözmenin yollarını arayacaklar.

Azime Acar
Ekonomi gazetecileri ile halkla ilişkiler temsilcileri ya da daha tercih edilen adıyla iletişimciler, 18 Haziran Çarşamba günü TOBB Plaza’da “Medya ile İletişebiliyor muyuz?” başlıklı toplantıda bir araya gelerek, karşılıklı sıkıntılarını, dertlerini dile getirip, çözüm aradılar.
Gerçi, bu arayış yeni değildi.
2003 yılında yine Türkiye Halkla İlişkiler Derneği TUHİD’in girişimiyle “PR ve Medya İlişkileri” konulu bir deklarasyon yayınlanmış, her iki taraf da bunu üyeleriyle paylaşmıştı.
Ancak, son zamanlarda gerek Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gerekse Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin dillendirdiği sıkıntıları dikkate alan iletişimciler, “deklarasyonu yenilemenin zamanıdır” diyerek harekete geçtiler. Çünkü, iletişimciler cephesinden de medya ile iletişirken, yaşadıkları sıkıntılar vardı.
Ekonomi basınının sıkıntılarını Cumhuriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Hasan Eriş, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı, TOBB Medya ve İletişim Meclisi Başkanı Vahap Munyar ile Bugün Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Celal Toprak dillendirdiler. Üstelik, iğneyi iletişimcilere batırırken, çuvaldızı da kendilerine batırmaktan çekinmediler.
İletişimcileri temsilen katılan İletişim Danışmanları Şirketleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, Ülker Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker Tuncker ve Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu üyesi, HSBC Bank Kurumsal İletişim Grup Başkanı Ömer Kayalıoğlu da medya ile ilişkilerinde yaşadıkları sıkıntıları peşpeşe dizerlerken, kendi sektörlerine dönüp, özeleştiri yapmayı da ihmal etmediler.
Gelelim, iğnelere ve çuvaldızlara...
Birbirinden ve kendilerinden şikayetçi oldukları konuların bazılarını aktaralım...


Ayrıntılar için tıklayınız

Etiketler: tühid medya tgc egd