TÜHİD'ten İstanbul Sözleşmesi Hakkında Açıklama

20 Mart 2021 , Cumartesi

TÜHİD'ten İstanbul Sözleşmesi Hakkında Açıklama

İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen, ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararını büyük bir üzüntü ile karşıladık. Şiddeti insan hakkı ihlali olarak tanımlayan sözleşme, kadının yaşama ve güvenlik hakkını korumak için imzalanmıştır. Şiddetin her türlüsü bir insanlık suçudur.

Her türlü şiddetin önlenmesine ilişkin standartlardan oluşan #İstanbulSözleşmesi'nin feshedilmesinin ülkemizde kadının geleceğini ve güvenliğini riske atacağı endişesini yaşamaktayız. Fesih kararı İnsan Hakları ve kadın mücadelesine zarar vereceği gibi şiddete yönelen zihniyetleri de cesaretlendirecektir. Kadının güçlenmesi gerek ülke ekonomisinin gerek toplumsal gelişimin temelini oluşturmaktadır.

İletişim sektöründe 49 yıldır faaliyet gösteren bir meslek örgütü olarak kadınların en büyük destekçisi ve paydaşıyız. TÜHİD olarak bu kararın yeniden değerlendirilerek, en kısa sürede bu karardan vazgeçilmesi için çağrımızı dile getiriyoruz.

Ve diyoruz ki; #İstanbulSözleşmesiYaşatır

TÜHİD  - Türkiye Halkla İlişkiler Derneği

Etiketler: TÜHİD