TÜHİD ve İDA’dan İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması

19 Ekim 2006 , Perşembe

TÜHİD ve İDA’dan İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması Türkiye’de iletişim hizmetleri sektörü hızla büyüyor. Yöneticilere göre, iletişim hizmetlerinin iş sonuçlarına etki düzeyi arttı. CEO ve Genel Müdürler, kurumsal iletişime daha fazla zaman ayırıyorlar.

TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) ve İDA (İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği) iletişim hizmetleri sektörünün profilini çıkartabilmek, iletişim hizmetlerinden beklentileri ve ihtiyaçları saptayabilmek, çalışmalara yön verebilmek amacı ile başlattığı ve GFK Türkiye’nin geniş çaplı araştırmayı üstlendiği “İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması’’ raporu tamamlandı. Raporda hizmet üretenlerle hizmet alanlar sektörün genel durumundan, beklentilerine kadar pek çok ayrıntılı bilgiye yer verildi.

“İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması”nın sonuçları19 Ekim Perşembe günü, İstanbul, Bahçeşehir Üniversitesi’nde TÜHİD ve İDA üyeleri, medya mensupları ve sektör ile paylaşıldı. Hoş geldiniz konuşmasını Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Atıf Bir’in yaptığı toplantıya, iletişim ve halkla ilişkiler sektöründen önemli isimler katıldı. Rapor; GFK Türkiye Genel Müdürü Elçin Üner ve Genel Müdür Yardımcısı Fulya Durmuş tarafından katılımcılarının bilgisine sunulurken, İDA Yönetim Kurulu Başkanı Meral Saçkan ve TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü bu ortak çalışmanın ve bilgi paylaşımının Türkiye’deki diğer STK’lara örnek olmasını dilediklerini belirttiler. Bu araştırma sonuçlarını değerlendiren iki başkan, her iki dernekte de beklentiler doğrultusunda çalışma planlarını revize edeceklerini açıkladılar.

Raporda, iş hedeflerine ulaşmada iletişim hizmetlerinin önemi, alınan/verilen iletişim hizmetleri, iletişim danışmanı/yöneticilerin kendini geliştirmesi gereken alanlar, halkla ilişkiler/PR şirketlerinden beklentiler, iletişim ajansı-medya ilişkisi ve sektör ve iletişim ajanslarıyla ilgili rakamsal veriler başlıkları altında değerlendirmelere yer verildi. Dört sosyal paydaş bazında gerçekleştirilen çalışmada, iletişim hizmetleri sektörünün son yıllarda giderek önem kazandığına ve hızla büyüme gösterdiğine dikkat çekildi.


Çalışmaya katılan firmaların yüzde 74.3’ü profesyonel bir iletişim firmasından hizmet aldığını belirtirken, bu firmalar arasında ağırlıkla sağlık, inşaat, otomotiv, tekstil, tüketim firmalarının bulunduğu tespit edildi. Firmaların başta medya ilişkileri olmak üzere; kriz yönetimi, kurumsal itibar, markaların iletişimi başlıkları altında hizmetler aldığı bilgisi yer alan raporda; çalışmanın bir diğer paydaşı olan medya mensupları ise; bilgiye ulaşma konusunda iletişim danışmanlığı şirketlerinin yararına dikkat çekti.

Etiketler: tühid ida

Fotoğraflar: