TÜHİD-İDA İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması Sonuçlandı

4 Mart 2009 , Çarşamba

TÜHİD-İDA İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması Sonuçlandı İletişimin iş sonuçlarına etkisi artıyor
 
TÜHİD-İDA İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması’na göre Türkiye’de şirket CEO’ları ve iletişim yöneticileri, iletişimin iş sonuçlarını olumlu etkilediğini düşünüyor. Bu amaçla iki yıl öncesine göre daha fazla iletişim hizmetleri, reklam, itibar yönetimi ve medya ilişkileri hizmeti aldıklarını belirtiyorlar. 
 
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl ikincisi yaptırılan “İletişim Hizmetleri Algılama Araştırması” sonuçlarına göre şirket CEO’ları kurumsal iletişime son yıllarda daha fazla zaman ayırıyor ve iletişimin iş sonuçlarına olumlu katkısına daha çok inanıyor. Ürün/Marka iletişiminde, kurumsal itibar yönetiminde, medya ilişkilerinde, kriz iletişiminde, konu ve gündem yönetiminde, organizasyon ve etkinlik yönetiminde, online iletişimde ve kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminde iki yıl öncesine göre daha fazla dışarıdan hizmet alıyorlar. İki yıl içinde online iletişimin ve kurumsal itibar yönetiminin en önemli alanlar olacağı düşünülüyor.

Araştırmanın sonuçları ile ilgili özet rapor, 3 Mart’ta Bahçeşehir Üniversitesi’nde, TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü, İDA Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Turhan, ERA Research & Consultancy kurucusu Elvan Oktar, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen, SOYAK Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk’in yorumlarıyla katıldığı bir toplantı ile açıklandı.
 
ERA Research & Consultancy ‘nin online anket sistemi kullanılarak yaptığı araştırmaya iş dünyasından çeşitli kademelerde yöneticiler, iletişim danışmanları şirketlerinin yöneticileri ve çalışanları, medya mensupları ve akademisyenler olmak üzere 221 kişi katıldı.  
 
Araştırma sonuçlarına göre, şirketlerin CEO / Genel Müdürleri kurumsal iletişime zamanlarının ortalama yüzde 24’ünü ayırıyor. TÜHİD Başkanı Fügen Toksü “2 yıl önce bu araştırmayı yaptırdığımızda CEO’lar kurumsal iletişime zamanlarının yüzde 18’ini ayırıyordu, şimdi ise yüzde 24’ünü ayırıyorlar. Bu bize, üst düzey yöneticilerin, iletişim hizmetlerinin iş sonuçlarına etki düzeyinin arttığı gördükçe bu konuya daha çok zaman ayırdıklarını gösteriyor” dedi.  
 
Ayrıntılar için tıklayınız

Etiketler: tühid ida