TÜHİD Anadolu Buluşmaları'nın üçüncüsü Gaziantep'te gerçekleşti!

13 Mayıs 2014 , Salı

TÜHİD Anadolu Buluşmaları'nın üçüncüsü Gaziantep'te gerçekleşti!

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği-TÜHİD tarafından düzenlenen "TÜHİD Anadolu Buluşmaları"nın üçüncüsü Şekerbank'ın Ana Sponsorluğunda, GSO-Gaziantep Sanayi Odası, Sanko, Iconova ve Divan Otel desteğiyle Gaziantep’te gerçekleşti.

Etkinliğe, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu başta olmak üzere,Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanayi Odası üyeleri, iş dünyası, dernek temsilcileri ve üyeleri, akademik çevreler ve öğrenciler katıldı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi açılışta yaptığı konuşmada, ekonomik rekabetin artması, hızla gelişen teknoloji ve her gün yeni boyut kazanan kitle iletişim araçları sonucunda dünyanın küçük bir köy haline geldiğine işaret ederek, bu nedenle günümüzde halka ilişkilerin öneminin giderek arttığını ve en etkin mesleklerden birisi olduğunu söyledi.
Artık sadece üretmek ve ürettiğini satmanın yetmediğini ifade eden Ünverdi, “Firmaların doğru iletişim araçlarıyla hedef kitleye kendisini doğru anlatacak, farkındalık oluşturacak, imaj ve kurum kimliğini pekiştirecek etkili bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü toplumla bütünleşen ve toplumun beğenisini kazanan bir kurum, kamuoyunda daha olumlu ve kalıcı iz bırakacak, daha başarılı ve uzun ömürlü olacaktır. Bu da ancak, işletmenin amaçlarına yönelik yürütülen, planlı ve sürekli olan halkla ilişkiler faaliyetleri ile mümkündür” diye konuştu.
Ülkemizde halka ilişkiler mesleğinin, iyi bir konumda bulunduğunu belirten Ünverdi, özellikle büyükşehirlerde bünyesinde halka ilişkiler departmanı kuran veya dışarıdan bir ajansla çalışan birçok kurum ve şirket bulunduğunu, ancak bu bilinci Anadolu’da, daha fazla yaygınlaştırmak gerektiğine işaret etti.

TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü de konuşmasında, kuruluşlardaki satış, pazarlama, insan kaynakları ve diğer fonksiyonlar gibi halka ilişkilerin de bir yönetim bilimi olduğunu söyledi.
Halkla ilişkiler çalışmasının sonuçlarının orta ve uzun vadede görüleceğinin altını çizen Toksü, firma temsilcilerine seslenerek, “Sizlerin kurumları yukarı taşımadaki çabanızda iletişim danışmanlarınız sizin yol arkadaşlarınız. Farklılığı ancak iletişimle yaratmak mümkün. Karşılaştığımız en büyük sorun, iletişim hizmetlerinin geleceğe yatırım olduğunu konusunu anlatmakta ve ikna etmede sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de Gaziantep’in medeniyet, tarih-kültür şehri olmasının yanında kardeşlik ve huzur şehri olduğunu belirterek, “Markalaşma yolunda önüne hedef koyan ve o hedefe hızla ulaşmaya çalışan bir şehirdir’’dedi. Bu toplantıdan çıkacak sonuçların, şehrin gelecek vizyonunda önemli bir yol haritası olacağını dile getiren Şahin, “Gaziantep’in muhteşem potansiyelini geleceğe taşımalıyız. Zaman; algılar ve imajları yönetme, iletişim zamanı. Dünyanın yaşadığı birçok sorunun temelinde iletişimsizlik, kutuplaşma var. Gerçekten birbirini kulağınla değil gönlünle duymak için iletişim kanallarını açık tutmalı” dedi. GSO’nun yıllar öncesinden ‘marka şehir’ hedefini koyduğuna dikkati çeken Şahin, bu hedefin beraberinde güçlü bir şehirciliği de getirdiğini kaydetti.

Vali Erdal Ata’da konuşmasında, halka ilişkiler mesleğinin hem kamuda hem özel sektörde çok önemli yere sahip olduğunu, Gaziantep’in, ekonomik büyümede, istihdam oluşturmada ve ihracatta Türkiye rakamlarının üstünde olduğuna işaret ederek “Firmalar halka ilişkilere çok önem vermeli, halka ilişkiler departmanlarını aktif hale getirmeli. Firmalar bunu yaparlarsa hem tanıtımları hem de geleceklerine çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.
 

Etiketler: TÜHİD Gaziantep