TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi'nden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e ziyaret

15 Ağustos 2011 , Pazartesi

TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi'nden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e ziyaret Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Medya ve İletişim Meclisi Başkanı Hakan Güldağ, Başkan Yardımcıları Fügen Toksü ve Vahap Munyar ve Meclis Üyeleri; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ü 11 Ağustos günü makamında ziyaret etti.
 
Bakan Nihat Ergün, çağımızın medya ve iletişim çağı olduğunu belirterek, bu yüzyılın iletişim konusunda bilgilerin çok hızlı olarak yeryüzünde dolaştığı bir çağ, iletişim yüzyılı olduğunu söyledi. Medya için tavsiyede bulunan Ergün, "Medya popülist davranmamalı, toplumu hedef gösteren haberler yerine, gelişimi teşvik edecek haberleri yansıtmalı" dedi.
 
Bakan Ergün Türkiye'nin zenginleşmesi üzerinde durduklarını belirterek insan kaynağının önemini vurguladı. Ergün, "Türkiye'nin neyle rekabet edebileceğini, neyle rekabet edemeyeceğini bilmeliyiz. Türkiye, ucuz iş gücü, hammadde ve enerji zenginliği konusunda dünya ile rekabet edemez. Bilek gücüyle zengin olamayacağımız ortada. Zenginlik kafamızın içinde. Zenginliği akıl-zeka gücüyle yakalayacağız. Bunun için de öncelikle çocuklarımızı iyi eğitmeliyiz" dedi.
 
Gelişmiş ülkelerde nüfusun yaşlandığını, çalışma temposunun ciddi anlamda düştüğünü belirten Bakan Ergün, böyle bir durumda Türkiye'nin avantajlı hale geldiğini belirtti. Ergün "Türkiye ortalaması 29 yaş, nüfusun %60'ı 30 yaşın altında. Bu zenginliğe dokunmak ve ortaya çıkarmak önemli. Zenginliği gençlerin parlak zekasında arayacağız" dedi.
 
Türkiye'nin 2023 yılındaki hedefinin Ortadoğu ülkelerinin AR-GE merkezi olmak olduğunu belirten Ergün sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye'nin bu dönemde odaklanacağı nokta, bilimi teşvik etmek, araştırma ve geliştirmeyi arttırmak, ileri teknoloji ürünleri üretiminin artırılması markalaşma hedeflerine ulaştıracaktır. Bakanlıklar bu nedenle yeniden yapılandırıldı. AR-GE merkezlerimizin sayısı 20'ye çıktı. Teknoparklarımızın sayısı 2'den 40'a çıktı. Üniversite sanayi işbirliği ile sentez projesini başlattık. Gençlerin fikirlerini sanayi ile buluşturarak, özel sektörün desteği ile yeni girişimciler yaratılmasını sağlıyoruz. 2010 yılına kadar 420 genç beyinin projesini destekledik, 2011 yılında bunu 500 genç olarak belirledik. Gençler ile çalışmalar yapıp yatırımcıları teşvik edeceğiz".
 
Bakan Ergün ayrıca otomotiv sektörüne de değinerek, yerli otomobil üretimi hakkında Otomotiv Sanayi Derneği'nin raporunu beklediklerini, rapora göre hareket edeceklerini belirtti. Türk otomotiv sektörünün her büyüklükteki yatırımı yapabilecek güçte olduğunu ifade eden Bakan Nihat Ergün; "Türkiye'de yatırımı teşvik edebilmek ve istihdamı artırabilmek, üretimi sağlayabilmek için devlet, arazi, vergi vs. teşvikleri verecektir. Özellikle otomotiv gibi, bazı sanayi kollarının genişlemesi için kamu gücünü kullanacağız" dedi.

Etiketler: TOBB Nihat Ergün

Fotoğraflar: