TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi toplandı

26 Ocak 2012 , Perşembe

TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi toplandı Meclis, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı da TBMM’de ziyaret etti
 
TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi olağan toplantısını 25 Ocak çarşamba günü Ankara’da yaptı. Toplantıyı bir konuşmayla açan Başkan Hakan Güldağ, Meclis’in çalışmalarını değerlendirdi. Yeni projeler konusunda medya ve iletişim sektörünün gelecek tasarımını gerçekleştirecek Arama Konferansı konusundaki programı açıklayan Güldağ, gazetecilerin ingilizce dil eğitiminin ikinci döneminin de bu süreçte başlayacağını söyledi. Meclisin Reklam Kurulu ile ilgili komisyonun çalışması da değerlendirildi.  
 
TOBB Medya ve İletişim Meclisi Üyeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı TBMM’deki ofisinde ziyaret ederek, sektörel sorunlarını dile getirdiler. Meclis Başkanı Hakan Güldağ, Başkan Yardımcıları Vahap Munyar, Alper Tan ve Fügen Toksü ile meclis üyeleri Reklam Kurulu’nun habere dönük kararları ve örtülü reklama verilen cezalar konusunda Bakana bilgi aktarımı yaptı. Ayrıca, Sektör temsilcileri tarafından, enerji maliyetleri, reklam, internet reklamcılığı, fikir hakları, telif, marka patent koruması, internet ticareti, iletişim, genç iletişimciler, iletişim fakültesi mezunlarının kamudaki istihdamının genişletilmesi ve kadroya alınma imkanının tanınması gibi sektörel konulardaki talepler ve görüşler aktarıldı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Reklam Kurulu’nun çalışmalarını önemsediklerini belirterek, ana amacın tüketicinin korunması olduğunu ve bu nedenle de yapısını değiştirdiklerini belirterek, komisyona sevk edildiğini ve çıkacak şekli beklediklerini söyledi.  
 
Yazıcı, medyanın önemine değindi, yayıncılıkta, yayının katıksız ve yorumun özgür olması gerektiğini vurguladı. Sosyal medyayı yazılı medyanın rakibi olarak nitelendirerek, çerçevesinin halen çizilememiş olmasının önemli bir boşluk olduğunu vurguladı. Haberleşme ve basın yayın özgürlüğünün dikkate alınarak bu alanın yeniden düzenlemesi gerektiğini söyleyen Bakan Yazıcı, internet yatırımlarına da değindi ve gelecek yıl internet ticaretinin 50 milyara ulaşacağını söyledi.
 
Türkiye’nin, ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülke olmasını istiyoruz
 
Yeni ticaret kanununu da değerlendiren Bakan Hayati Yazıcı, kanundaki değişim sürecinin takip edildiğini belirterek, 1 temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek kanunun uygulama sürecinde ticaret erbabının rekabet gücünü kıracak ve faaliyetlerinde ek maliyetler getirecekse bunların dikkate alınacağını söyledi. Bu kanunun amacının, etik dışı ile mücadele, şeffaflaşmayı sağlama oldğunu belirten Yazıcı, “hedefimiz, Türkiye’yi en güvenli ve kolay ticaretin yapıldığı ülke haline getirmektir. Bu hedefe engel olmak isteyenler için de yargı devreye girer” şeklinde konuştu.

Etiketler: TOBB Hayati Yazıcı

Fotoğraflar: