Seymour: “Kriz Yönetimlerinde Olması Gereken Şeffaflık Ve Güvenilirliktir”

26 Mart 2009 , Perşembe

Seymour: “Kriz Yönetimlerinde Olması Gereken Şeffaflık Ve Güvenilirliktir” TÜHİD konferanslar dizisinin ilk buluşmasının konusu “kriz” oldu ve iletişim sektörünü, dünyanın en büyük bağımsız halkla ilişkiler ajansı Edelman’ın Uluslararası Kriz Direktörü Mike Seymour ile buluşturdu.
 
25 Mart 2009, Conrad Otel’de gerçekleşen konferansta açılış konuşmasını TÜHİD Başkanı Fügen Toksü yaptı. Konuşmasında; kriz konusunun, iletişimcilerin hep gündeminde olmuş olduğunu vurguladı.
 
Toksü, İşletmelerin beklenmeyen bir zamanda, istenmeyen ve çözümü acil olan bir durumla karşılaşmaları halinde krizden söz edildiğini belirterek, “kriz beraberinde; dışarıdan soruşturma getiriyor, kuruluşun itibarına zarar veriyor, her krizde bir suçlu, mağdur ya da kurban bulunuyor, bazen de kriz var, ama endüstriyel, kültürel ve siyasal güçler bunu yok sayabiliyor” şeklinde konuştu ve kriz yönetiminin en temel ilkeleri içinde şeffaflık ve samimiyetin olması gerektiği vurguladı.
 
Kriz mi? İletişim mi? Kriz İletişimi mi?
 
Kriz ve konu yönetiminden sorumlu, uluslararası ve multi-sektörel kriz yönetiminde 20 yılı aşkın deneyim sahibi Mike Seymour, kurum ve organizasyonların kurumsal itibarlarını olumsuz etkileme potansiyeli taşıyan konular ve kriz yönetimi alanında, vaka analizleri ve uygulamalara dayalı interaktif bir konferans gerçekleştirdi.
 
Gelişen teknoloji ile iletişimin kolaylaştığını vurgulayan Seymour; 24 saat 7 gün haber alınabilinen bir dünyada, kriz yönetiminin sürekli değişiklik gösterdiğini vurguladı ve değişiklik gerektirecek uygulamalardan bahsetti.
 
Krizlerde etkin rol oynayan “SÖYLENTİ” kavramından bahsederek: “Bu kavram, özellikle internette önemli bir rol aldı. Kontrol edilemeyen, takibi zor olan bir haber kaynağı oldu” diyerek bu yolla çıkacak bir krizle nasıl başa çıkılabileceğinden bahsetti. Seymour:“En önemlisi söylenti kaynağı muhatap alınmamalıdır. Çünkü söylentiyi çıkaran kişi zaten dikkat çekmek istiyor olabilir ve onu önemsediğinizde kendisini önemli zannedip daha fazla üzerinize gelebilir. Böyle bir durumda sizin için önemli olan yalan haber kaynağı değil, müşterileriniz olmalıdır. İlgili açıklama ve bilgilendirme için müşterilerinizi hedef alıp onlarla iletişime geçmelisiniz” tavsiyesinde bulundu.
 
Seymour, etkili kriz yönetimlerinde olması gereken şeffaflık ve güvenilirlik ilkelerinin öneminden bahsederek kriz yönetimi ve kriz yönetim politikaları hakkında bilgi verdi.
 
Kriz planlamasında adım adım izlenecek bir plan sundu:
1- Bir sorun ne zaman krize dönüşür?
2-Yönetim, kriz yönetimi için hazırlanmalıdır
3-Kriz Yönetim Ekibi oluşturulmalıdır
4-Kriz yönetim planı hazırlanmalıdır
5- Kriz sözcüsü belirlenmelidir

 
Seymuor, kriz yönetiminde “Kriz Sözcüsü”nün önemimden bahsederek şu önerilerde bulundu: 
 
* Kriz sözcüsü özenle belirlenmeli ve bu görev için CEO gibi üst kademede olan kişiler tercih edilmelidir.
* Kriz sözcüsünün iletişim ve teknik bilgileri olmalıdır.
* Kriz sözcüsünde medya eğitimi önemlidir. Mutlaka medya eğitimi almalı ve 6 ayda bir bilgilerini güncellemelidir.
* Yeni iletişim araç ve yöntemleri takip edilmelidir.

İletişimcilerden büyük ilgi gören konferans sonunda, Kriz İletişimi hakkında merak edilen sorularına alanında uzman olan Mike Seymour yayınladı.

Etiketler: Mike Seymour kriz

Fotoğraflar: