İletişim Duayeni Betûl Mardin'e Yaşam Boyu Başarı Ödülü

16 Mayıs 2013 , Perşembe

İletişim Duayeni Betûl Mardin'e Yaşam Boyu Başarı Ödülü Pazarlama iletişimi yayını Advertising Age’in 1997′den bu yana düzenlediği ve MediaCat tarafından bu yıl ilk kez Türkiye’ye taşınan ‘Women to Watch: Fark Yaratan Kadınlar’ seremonisi dün gece Swissotel The Bosphorus, İstanbul’da gerçekleşti.
 
Gece, MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Pelin Özkan’la birlikte Advertising Age Yayın Yönetmeni Abbey Klaassen de ev sahibi olarak gecede bulundu.
 
Women to Watch Türkiye’nin ilk yıl listesini hazırlarken çok düşündüklerini, çok uğraştıklarını ve zaman harcadıklarını belirten Pelin Özkan ” Değerlendirmemizin daha ilk anından itibaren başarıları ve parlak kariyerleriyle dikkat çeken, bütün kriterleri fazlasıyla karşılayan kadınların varlığı işimizi kolaylaştırdı. Women to Watch listesine dahil edilen ve bugün bu törende aramızda bulunan kadınların her biri, alanlarında gerçek anlamda fark yaratan isimler” dedi.
 
Konuşması sırasında Women to Watch’ın başladığı günden bugüne gelişimini anlatan Klaassen ise ‘Fark Yaratan Kadınları’ şöyle tanımladı; “Bir liderdir, bir pazarlama yenilikçisidir. Pek çok harika şeyin üstesinden gelmiş, ancak önünde elde edilecek daha çok sayıda başarı olan kişidir ki, bu onu önümüzdeki yıllarda da izlemeye değer bir kişi haline getirir. Biz işte bu kadınların, sektörü ileriye taşıyacağına ve pazarlamayı daha etkili ve ilginç bir disiplin haline getireceklerine inanıyoruz.”
 
Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Betül Mardin’in ödülünü torunu Alya Dormen’den alması, gecenin en renkli anlarından birisi oldu. Duygularını gizleyemeyen ikilinin konuşmaları izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.
 
Törende Global Liderler kategorisinde Coca-Cola’nın Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Molinas, PepsiCo Türkiye Yiyecek Genel Müdürü Ece Aksel, GroupM’in CEO’su Demet İkiler ödüle layık görüldüler. Teknoloji Liderleri kategorisinde Nokia’nın Genel Müdürü Çiçek Uyansoy onurlandırılırken, Gülse Birsel ve Nil Karaibrahimgil de Sanat Liderleri olarak ödül aldılar.  
 
Kahve Dünyası ve Koton’un kurucuları Alev Altınkılıç ve Gülden Yılmaz da Marka Yaratanlar olarak başarılarını tescillediler. Reklam dünyasının başarılı adları Y&R’ın CEO’su Arzu Ünal, Rafineri’nin Kurucusu ve Kreatif Direktörü Ayşe Bali ve TBWAİstanbul’un Chief Creative Officer’ı İlkay Gürpınar Yaratıcı Liderler olarak belirlendi. Eti’nin Pazarlama Grup Başkan’ı Şule Şamlı ve Vodafone’un Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci Pazarlama Lideri olarak seçilirken Unilever, Türkiye, Orta Asya, İran ve İsrail’in Medya Direktörü Aslı Günaydın ise Genç Lider oldu.
 
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Betûl Mardin
Kariyerine gazetecilikle başlayan, 1968′den itibaren tümüyle halkla ilişkiler işine odaklanan Betûl Mardin, Türkiye’de halkla ilişkiler mesleğinin kurucularından biri. 1987 yılında kurduğu IMAGE ajansının onursal başkanlığını yürüten Mardin, aktif bir şekilde halkla ilişkiler mesleğini icra etmeye devam ediyor. Halkla ilişkiler mesleğine yaptığı katkılardan dolayı IPRA’nın Altın Dünya Ödülü, Amerikan Halkla İlişkiler Cemiyeti’nin Atlas Yaşamboyu Başarı Ödülü gibi çeşitli uluslararası ödüller de alan Mardin’in son yıllarda odaklandığı en önemli alanlardan biri eğitim. İstanbul ve Boğaziçi gibi çeşitli üniversitelerde ders veren Mardin, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünün akademik kadrosunda yer alıyor.

Etiketler: Betül Mardin