Ceyda Aydede ve Necla Zarakol İDA Şeref Kürsüsü’nde

4 Nisan 2018 , Çarşamba

Ceyda Aydede ve Necla Zarakol İDA Şeref Kürsüsü’nde

İletişim Danışmanlığı sektöründeki kurumları temsil eden ve Türkiye’de halkla ilişkiler mesleğinin itibarını ve sektörün gücünü artırma hedefiyle çalışmalar yapan İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği “İDA Şeref Kürsüsü” oluşumunu bu yıl ikinci kez gerçekleştirdi. Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği - ICCO’nun Hall Of Fame oluşumunun Türkiye yansıması olan İDA Şeref Kürsüsü’ne bu yıl Ceyda Aydede ve Necla Zarakol’un isimleri yazıldı.

Aydede ve Zarakol’un onurlandırılması amacıyla Salon İKSV’de 3 Nisan 2018 Salı akşamı düzenlenen törene İDA Yönetim Kurulu ve üye şirketlerinin başkan ve başkan yardımcılarının yanı sıra iletişim sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları, iş dünyasından çok sayıda üst düzey yönetici ve akademisyenler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İDA Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah “İDA Şeref Kürsüsü ile amacımız; iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler alanındaki başarılı ve öncü çalışmalarıyla dikkat çeken, sektörün global ve yerel düzeyde gelişiminde önemli rol oynayan kişileri onurlandırmak. Bu mesleğe emek veren kişilerin onurlandırılması aynı zamanda mesleğimizin de onurlandırılması anlamına geliyor. İDA Şeref Kürsüsü’nün sektör profesyonellerine, bu mesleğe emek veren arkadaşlarımıza ve mesleği seçecek olan gençlere ilham vermesini arzu ediyoruz” dedi.

Uluslararası standartların Türkiye’de uygulanmasında öncü oldu
Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler şirketini kuran Ceyda Aydede 2008 yılında şirketin çoğunluk hissesini devrederek 2013 yılına kadar Global Hill and Knowlton'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttü. Ceyda Aydede, İDA’nın kurucu üyesi olarak ilk Yönetim Kurulu'nda ICCO'nun akreditasyonunu kazanmak için büyük çabalar sarf etti. Mesleğin uluslararası standartlarını belirleyen ilk Danışmanlık Yönetimi Standardı (CMS) denetiminin Türkiye’de yapılmasını sağladı. Görevi süresince, dönemin ICCO Başkanı John Saunders ve ICCO Genel Sekreteri Simon Quarendon katılımıyla ilk İDA Konferansı’nın düzenlenmesine öncülük etti. Aydede, 2002 yılında Amerika Halkla İlişkiler Derneği (PRSA)’in uluslararası platformlarda başarılı olmuş halkla ilişkiler profesyonellerine verdiği Halkla İlişkilerde Yaşam Boyu Başarı Atlas Ödülü’ne layık görüldü. 2003 yılında Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) Başkanlığı yapan Ceyda Aydede, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) ve Amerika Halkla İlişkiler Derneği (PRSA) üyeliklerinin yanı sıra Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)'nin kurucu üyesidir.

Gazetecilik deneyimini, iletişim danışmanlığına başarıyla taşıdı
Uzun yıllar süren gazetecilik kariyerinin ardından Zarakol İletişim’i kuran Necla Zarakol, İDA’nın kurucu üyesi ve ikinci dönem başkanıdır. İletişim danışmanlığı şirketlerinin standartlarının yükseltilmesine ve sektörün gelişimine önemli katkılarda bulunan Zarakol, meslektaşları arasında, medya ve iş dünyasında saygın ve etkili bir isim olarak anılıyor. Necla Zarakol’un kriz yönetimi konusundaki tecrübesi, bugün halkla ilişkiler sektöründe faaliyet gösteren pek çok profesyonele de yol gösterdi. Ülkemizde pek çok kişinin bildiği toplumda fayda ve fark yaratan Kardelenler ve Mavi Bisiklet gibi önemli projeleri hayata geçiren Necla Zarakol’un Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nda (TESEV) ve Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nde (ÖSGD) üç dönem Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nde (TÜHİD) bir dönem Yönetim Kurulu Üyeliği bulunuyor. Zarakol şu anda TESEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.

ICCO tarafından 2003 yılında Berlin’de düzenlenen ICCO Küresel Zirvesi’nde başlatılan Şeref Kürsüsü, 2017 yılında İDA tarafından Türkiye’ye taşındı. İDA, 10. yıl galasında Betül Mardin ve Alaeddin Asna’ya Onur Ödülü vererek başlattığı bu geleneği, geçtiğimiz yıl itibarıyla Şeref Kürsüsü oluşumuyla sürdürmeye karar verdi ve ilk yılında Meral Saçkan ile Salim Kadıbeşegil’i onurlandırdı. İDA Şeref Kürsüsü uluslararası kriterlere göre İDA Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda belirleniyor ve her yıl en fazla iki başarılı isim Şeref Kürsüsü’ne dahil ediliyor.

Etiketler: tühid iletişim necla zarakol ceyda aydede halkla ilişkiler ida