CERP, “iletişim” mesleğinin geleceğini arıyor

5 Mart 2008 , Çarşamba

CERP, “iletişim” mesleğinin geleceğini arıyor TÜHİD-Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin de üyesi bulunduğu CERP-Avrupa Halkla İlişkiler Konfederasyonu Yönetim Kurulu toplantısı, 2 Mart günü Hyatt Regency İstanbul’da yapıldı.
 
CERP’in İsveçli Başkanı Margaretha Sjöberg, CERP Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında bir açıklama yaparak, TÜHİD’in 35.yılında Türkiye’de bulunmalarından memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Türk iletişimcilerle tanışmaktan, Türkiye’de iletişimin gücünü görmüş olmaktan, Türk meslektaşlarının başarılarını dinlemek ve Türkiye’de iletişimin uluslararası boyutunu görmekten de Avrupalı iletişimciler olarak gurur duyduklarını söyledi. Sjöberg, Türkiye’yi en kısa zamanda Avrupa Birliği bünyesi içinde görmek istediklerini de özellikle vurguladı.
 
Avrupa Birliği’nde İletişim konusunda CERP ile birlikte bir çalışma gerçekleştiren TÜHİD’in Başkanı Fügen Toksü ise CERP’in 2006 yılında yeniden yapılandığını ve TÜHİD’in de bu yapı içinde farklı görevler alacağını belirterek, CERP’in dünya iletişim organizasyonu içinde Avrupa Birliği ülkeleri içinde iletişimin her kademede yerleştirilmesi konusundaki çabalarını Türkiye olarak desteklerini belirtti. Türkiye’nin AB Üyesi olmadığı halde, AB üyesi ülkeleri ağırlayarak “iletişim” şapkası altında birleştirmesinin önemine değinen Toksü, Türk iletişim sektörünün dünya paralelinde çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini de vurguladı.
 
TÜHİD, 2003 yılından itibaren CERP Üyesi bulunuyor. Yeniden yapılanan CERP’te 2006 yılında Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. TÜHİD’i CERP Yönetim Kurulu’nda Doç.Dr.Serra Görpe temsil ediyor. TÜHİD dışındaki CERP Üyeleri ise Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor. 
 
Doç.Dr. Serra Görpe CERP Yönetim Kurulu Toplantısı ile ilgili olarak şunları şöyledi:  
“CERP Yönetim Kurulu, iletişim mesleğinin gelecek beş yıldaki konumu üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Ulusal halka ilişkiler derneklerinin iletişim/halkla ilişkiler mesleğinin geleceği, onu bekleyen tehlikeler konusunda neler yapması gerektiği ve mesleğin itibar kaybetmesi konusunda farklı görüşler olsa da her ulusal meslek örgütünün bu konuyu gündeme alması gerektiği kararı verildi.
 
Ayrıca, ülkelerin iletişim politikalarının neler olması gerektiği ve Avrupa Birliği bünyesi içinde neler yapılabileceği konuları da yine görüşmeler arasında yer aldı. Ülkemizin ‘Ülke Profili’ (Country Profile) çalışması kapsamında yer alması için gerekli çalışmanın başlatıldığı bilgisi verildi.“
 
Toplantıya, CERP yönetim kurulu üyeleri dışında, dünya iletişimcileri için önemli bir isim olan ve Global Alliance önceki dönem Başkanı Toni Muzi Falconi de gözlemci olarak katıldı.  
 
Yeniden yapılanan CERP, öncelikli olarak çalışmalarını “Avrupa Birliği’nde iletişim” konusunda yoğunlaştırdı. Bu çerçevede ve Avrupa iletişim politikasını içeren ‘White Paper’a yanıt kapsamında “Avrupa Vatandaşı” yaratılması konusunda bir iletişim çalışması yaparak Avrupa Birliği’nin Brüksel’deki merkezine Temmuz ayında sundu. TÜHİD de bu konuda CERP’e görüşlerini belirtti. 
 
CERP – European Public Relations Confederation - Avrupa Halkla İlişkiler Konfederasyonu
CERP, Avrupa Halka ilişkiler / iletişim derneklerini çatısı altında toplayan, yaklaşık 22.000 iletişim profesyonelini/akademisyenini/araştırmacıyı/öğrenciyi temsil eden ve Avrupa ülkeleri arasında iletişim alanında bilgi paylaşımı, ortak girişim ve işbirliğini destekleyen bir oluşumdur. Ayrıca dünya çapında bir organizasyon olan Global Alliance for PR and Communication Management’ın Avrupa bacağını temsil etmektedir.

CERP’e; Hırvatistan, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsveç, İtalya, İngiltere, İrlanda, Polonya, Romanya, İspanya, Bulgaristan, Slovenya ve Türkiye’nin ulusal halkla ilişkiler dernekleri üye bulunuyor. 
 
Global Alliance for Public Relations and Communication Management
Global Alliance, 2000 yılında Chicago’da ulusal ve uluslararası 25 dernek tarafından kurulmuştur. 2006 senesi ile birlikte dünyadaki 58 ulusal halkla ilişkiler meslek örgütünün temsilcisidir.

Global Alliance ulusal halkla ilişkiler derneklerini aynı çatı altında toplayan, görüşleri ve en iyi halkla ilişkiler uygulamalarını paylaşma imkanı sağlayan, ortak ilgi alanlarıyla ilgili çalışmalar üreten, standartlar oluşturmaya çalışan ve üyesi ülkelerin faaliyet gösterdiği ülkelerin kültürünü anlamaya yönelik çalışmalar yapan bir oluşumdur. 

Etiketler: CERP iletişim

Fotoğraflar: