BHİD'den Kurumsal İtibar Zirvesi

3 Nisan 2012 , Salı

BHİD'den Kurumsal İtibar Zirvesi Bursa Halkla İlişkiler Derneği (BHİD) tarafından düzenlenen ’İletişim Zirvesi’, Hilton Otel’de yapıldı. Zirvede, halkla ilişkiler mesleğinin son durumu ve geleceği tartışıldı.
 
Sektör temsilcilerinin de katıldığı zirvede konuşan Bursa Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Ebru Koçanalı, “İşimiz zor. Eğitimini almadan, tecrübeye gerek olmadan herkesin yapmaya yeltendiği bir işi var. Maalesef biz 10 kişiden 9’unun tam olarak ne yaptığımızı bilmediği bir iş yapıyoruz. İğneyle kuyu kazıyoruz. Deveye hendek atlatıyoruz. Sektörün gelişmesi için çaba sarf ediyoruz. İletişim zirvesi ile kurumsal itibar konusunu masaya yatıracağız” diye konuştu. Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da, her alanda büyük değişimlerin yaşandığı dünyada kurumsal itibarın ve kimliğin çok önemli olduğunu belirterek, "Kurumsal itibar çok zor elde edilir. Bunlara rağmen yitirilmesi çok kolaydır. Kurumsal itibarı iyi olan kurumlar pazarda daha iyi yer edinir. Kamu yönetiminde de kurumsal itibar önemlidir. Kamu yönetiminde itibar sağlayan en önemli unsur halkın devlete olan inancıdır. Kamu yönetimi zihniyet değişimi yaşamaktadır. Vatandaşın devlete olan güven duygusunun sarsılması, kamu yönetimi için büyük önem taşımakta” şeklinde konuştu.
 
Açılış konuşmalarının ardından programın panel bölümüne geçildi. Kiraz İletişim’den Gonca Yerliyurt’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen ilk oturumda konuşan Bersay İletişim Şeref Başkanı Ali Saydam, markanın önemine dikkati çekti. Verdiği örneklerle marka ve itibar konusunda bilgi veren Saydam, ülkeler arasındaki marka farklarının her zaman olduğunu belirterek, “Ülke markasıyla ve o ülkede çıkan ürünün markası arasında dolaysız bir bağlantı var. Mesela bir tişörtün ’made in India’ veya ’made in Sweden’ etiketi arasında fiyat farkı varsa, bu ülkenin marka değerinden kaynaklanıyor. Bir sektörün itibarı ne kadar yüksekse o sektörde çalışan insanların da itibarı yüksek olmalı. Hizmet ve ürün kalitesi yoksa itibar yüksek olmaz. Ayrıca müşteri memnuniyeti şart. Ardından güvenilir şirket olma önemli bir unsur. Yönetim kalitesi ve şeffaflığı, yenilikçilik, finansal sağlamlık ve çalışan memnuniyeti gibi unsunlar şirket kriterleri için şart” dedi. Salim Kadıbeşegil ve Dilek Cesur da ‘Kurumsal İtibarın Markaya Kazandırdıkları’ konusunu ele aldı.
 
BHİD Başkanı Ebru Koçanalı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ikinci oturumun konusu da ‘Dernek Başkanlarından Sektörün Geleceği’ idi. İDA Başkanı Figen İşbir, TÜHİD Başkanı Fügen Toksu ve Kurumsal İletişim Derneği Başkanı Suat Özyaprak da konu ile ilgili konuşma yaptı.  
 
TÜHİD Başkanı Fügen Toksü, halkla ilişkilerin yönericiler için olmazsa olmazlardan bir tanesi olduğunu söyledi. Toksü, her yöneticinin kendi kariyer planını da yapması gerektiğini belirterek; "Aynı zamanda kurumun da kariyerini düşünmek zorunda. Bunun için halkla ilişkilere daha fazla önem vermeli" dedi.
 
İDA Başkanı Figen İşbir, geçmişten günümüze reklamların geldiği durum hakkında sunum yaparken, Kurumsal İletişimciler Derneği Başkanı Suat Özyaprak, kurumsal iletişimin halkla ilişkilerle bütünleşen yapısını anlattı.
 
KİD Başkanı Suat Özyaprak, kurumsal ileitşimin halkla ilişkilerle bütünleşen bir yapı olduğunu kaydetti.
 
Aktif İnternet Medyası Derneği Başkanı Özcan Yazıcı’nın moderatörlüğünde Dday Ajans Cengiz Gözeğer ve Hürriyet İnternet Grubu Başkan Yardımcısı Erhan Acar da, ‘Sosyal Medya ve Yeni İletişim Çağı’ konusunu masaya yatırdı. Programın sonunda panele katılan konuşmacılara plaketleri takdim edildi.

Etiketler: BHİD Ebru Koçanalı

Fotoğraflar: