Fügen Toksü

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde işletme alanında master yaptı.

MESS İşveren Sendikası’nda Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini uzun yıllar yürüttü.  TİSK’de görev aldı.

İşveren örgütleri, Kamu ilişkileri, Sivil toplum kuruluşları ve paydaş iletişimi, işveren markası ve sektör örgütleri, halkla ilişkiler, medya ve yayıncılık faaliyetleri konusunda uzmanlık kazandı.

2001 yılında Toksü ve Chase Halkla İlişkiler’i kurdu. Toksü & Chase bünyesinde tam kapsamlı iletişim danışmanlığı hizmeti sağladı.

Aynı zamanda internet  yayıncılığına da başlayarak  “Altın Örümcek” ödüllü www.otoalsat.com otomotiv portalını, www.halklailiskiler.com halkla ilişkiler platformunu faaliyete geçirdi. Ayrıca, dijital alanlardaki faaliyetlerine Türkiye’nin tanıtımına yönelik hazırlanan www.cometoturkey.com  ve  www.visitingistanbul.com  sitelerini ekledi. Web sitelerinin stratejik yapılandırılması, yönetimi ve dijital iletişim, sosyal medya yönetimi konularında da uzmanlaştı.

Türkiye’nin tanıtımı hedefiyle, TOBB, TÜSİAD, TİM‘in de içinde bulunduğu 13 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan Türkiye Tanıtım Konseyi’nde aktif olarak görev yaptı. Konseyin oluşturduğu Türkiye’nin Tanıtım Stratejisi’nin hazırlığında yer aldı.

Sivil Toplum kuruluşları ve Meslek Örgütü çalışmalarını her zaman önemsedi.

TOBB-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Medya ve İletişim Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

TÜHİD – Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı görevini 2003-2014 yılları arasında yürüttü. Halen Onursal Başkan olup, aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyeliği göreviyle katkı sağlıyor.

İMD-İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini yürütüyor.

Türkonfed SEDEFED – Sektörel Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini yürütüyor.

UNDP Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Üyesi olarak yer alıyor.

YEKON Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.

Teknolojide Kadın Derneği - WTECH Kurucu Üyesi ve Danışma Kurulu Üyesi.

KALDER– Türkiye Kalite Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2012-2016 yıllarında yer aldı.

Ayrıca, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyesi, Sarı Basın Kartı sahibidir.

ODD-Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD Gladyatörleri İletişim Ödülleri, Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri, Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması, Kredi Kayıt Bürosu “Hayal Edin Gerçekleştirelim” Sosyal Sorumluluk Yarışması ve daha birçok yarışmada jüri başkanı ve üyesi olarak yer almaktadır. Ayrıca, birçok ulusal iletişim yarışmalarında yer almıştır ve uluslararası Web Awards ödüllerinde de jüri üyesidir.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Enstitüsü Sosyal Sorumluluk Yüksek Lisans programında ders vermektedir. Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakülteleri ve İstanbul Üniversitesi AUZEF’de, halkla ilişkiler alanında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yayınlanmış iki ders kitabı ve yeni medya konulu bir uluslararası tebliği bulunuyor. İletişim sektörü adına iletişim fakültelerinde, gazete ve televizyonlarda çok sayıda programlara katılarak görüşleri, makaleleri ulusal ve uluslararası sektör yayınlarında yer almıştır.

www.halklailiskiler.com sitesinde iletişim ve marka konusunda video ile görüşlerini aktarıyor. Ayrıca, youtube kanalı ile iletişim alanında bilgilendirmeler yapıyor.

*Akademi

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Sosyal Sorumluluk Uygulamaları dersi veriyor.
Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakülteleri ve  İstanbul Üniversitesi AUZEF’de, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Enstitüsü’nde halkla ilişkiler alanında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

*Bilimsel Toplantılarda Sunulan Tebliğler

1- Fügen Toksü - Elif Sungur, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi - International Conference of New Media and Interactivity, “Can Internal Communication Stay “Within”? Opportunities and Threats, Which Are Caused By Online Communication Media, For Internal Communication”, Page 175, Mega Basım Yayın, İstanbul, 2010           

2- Fügen Toksü, Radyo Televizyon Yayınları Kamuoyu Araştırmaları Platformu Yaklaşımlar, Eğilimler ve Sorunlar Konferans Kitabı, Televizyon Yayınları ve Toplum İletişimi, Sayfa 105, T.C. Maltepe Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2006

3. Fügen Toksü – Prof.Dr.Serra Görpe, MEDCOM Communication of the Mediterrane, The   Impact  of Technology and New Media on Relationship Building, Catanya, İtalya, 2010

* Ders Kitabı

1. Fügen Toksü, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Ders Kitabı – Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Örnek Olaylar, Halkla İlişkilerde Etkinlik Kavramı ve Örnek Olaylar, Sayfa 67 Anadolu Üniversitesi Yayınlar, 2005

2. Fügen Toksü, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Ders Kitabı – Halkla İlişkiler - Halkla İlişkilerin Meslekleşmesi Sayfa : 47-71 Anadolu Üniversitesi Yayınlar, 2006