Ergüder Tırnova

1938 İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1961 yılında İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Dış İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında, İstanbul Vatan Gazetesi ve İzmir Sabah Postası Gazetelerinde görev yaptı.

Bir süre İzmir’de, Yeni Sabah, Tercüman ve Cumhuriyet gazetelerinin temsilciliğini üstlendi. Daha sonraki yıllarda 12 yıl Cumhuriyet ve7 yıl Tercüman gazetesinde Yazı İşleri ve Yönetim kadrolarında çalıştı.

1994 yılında Günaydın Gazetesi ve Kanal 6 televizyonu için Reklam Geliştirme teşkilatlarını kurdu.

Ömür boyu sporun içinde oldu, spor yöneticiliği ve 4 değişik branşta 20 yıl hakemlik yaptı. Voleybol ve Bisiklet Federasyonu’nda Asbaşkanlık görevini yürüttü. Bu Federasyonların Türkiye Olimpiyat Komitesi üyeliğini yaptı.

Uzun yıllar Halkla İlişkiler Derneği Üyeliği ve Başkanlığı yaptı. 1978 yılından itibaren başta İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi olmak üzere, çeşitli üniversitelerde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD), TGC, TSYD, TÜRÇEV ( Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı) ve çeşitli STK’larda görev yaptı. İş hayatı boyunca mensup olduğu dernek, firmalar ve Uluslararası STK’lardan 150’nin üzerinde ödüller alındı.

1978 yılında Ticaret ve Sanayi kesiminde Halkla İlişkiler çalışmalarına başladı. Profilo Holding’te 8 yıl Basın, Halkla İlişkiler ve Reklam Müdürlüğü görevini yürüttü. 1986 yılında Sabah Grubu’nun çıkışıyla tekrar basın camiasına döndü.

Gazetenin kuruluş aşamasında görev yaptı. Aynı zamanda Sabah Pazarlama’yı kurdu ve 2 yıl süreyle Genel Müdürlüğü’nü üstlendi. Daha sonra aynı grupta İzmir Yeni Asır Gazetesi İstanbul Temsilciliği ve Medi Grup’ta üst düzey yönetici olarak görev aldı.

1990 yılında Medialand Basın & Halkla İlişkileri kurdu. Aynı tarihlerde Milliyet Gazetesi Reklam ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nü yürüttü. Medya D’nin temelini oluşturan Reklam Geliştirme Grubunu hizmete soktu.

Medialand Halkla İlişkiler’de 30 yılın içerisinde; başta Profilo Holding, Alarko Holding, Tekfen Holding gibi büyük şirketler ile Bayer Türk, Nestle Türk, Biocodex gibi uluslararası ilaç firmaları ile 165 Türk firmasına da İletişim / PR hizmeti verdi.